ورود به حساب کاربری

نام کاربری *
رمز عبور *
مرا به خاطر بسپار.

ایجاد یک حساب کاربری

پر کردن فیلدهایی که با ستاره (*) نشانه گذاری شده ضروری است.
نام *
نام کاربری *
رمز عبور *
تکرار رمز عبور *
ایمیل *
تکرار ایمیل *

پرسش های متداول

آیا بلوک لیپر مبحث 19، (عایق حرارت) را رعایت میکند؟

طبق آزمایش شماره 10092-14-89 بخش حرارت مرکز تحقیقات ساختمان و مسکن که برروی بلوک ضخامت 15cm (دو جداره) لیپر صورت گرفته است، این بلوک میتواند اختلاف 18°K (درجه کلوین)، بین دو سمت خود بوجود بیاورد که باعث شده بلوک سبک لیپر، عایق فوق العاده مناسبی برای دیوار ساختمان باشد. بدیهی است که بلوکها با عرض 20cm (دو جداره) ، مقاومت بیشتری نیز در مقابل حرارت خواهند داشت.

آیا بلوک لیپر عایق صوت است؟

طبق آزمایش شماره 5/148/1 اتاق آکوستیک مرکز تحقیقات ساختمان و مسکن که برروی بلوک ضخامت 15cm (دو جداره) صورت گرفته، این بلوک میتواند 50db (دسی بل) افت صوتی ایجاد کند که در مقایسه با نمونه های مشابه به این نتیجه، بی رقیب است و بدیهی است که بلوکهای عرض 20cm (دو جداره) ، مقاومت بیشتری در مقابل صدا خواهند داشت.

جذب آب بلوک لیپر چگونه است؟

طبق آزمایش اداره استاندارد، جذب آب بلوک لیپر 212kg/m3 میباشد که بر اساس این استاندارد، حداکثر جذب آب برای بلوکهای سبک این رده، باید 288kg/m3 باشد. اگر محصولی جذب آبی بیش از این مقدار داشته باشد به علت جذبِ آبِ گچ و خاک و یا گچ، باعث ایجاد ترک روی آستر نازک کاری خواهد شد. همچنین جذب آب کمتر نیز باعث عدم چسبندگی این محصولات با انواع ملات و چسبهای کاشی و سنگ میشود.

آیا بلوک لیپر قابلیت شیار پذیری دارد؟

یکی از مواد تشکیل دهنده بلوک لیپر الیاف پلی پروپیلن (p.p) است که در بازار به الیاف نسوز نیز شهرت دارد. این الیاف تأثیر بسیار مثبت و قابل توجهی برروی مقاومت فشاری، خمشی و علی الخصوص کششی بلوک داشته و امکان شیار پذیری برروی آن را (قبل از اعمال هر گونه آستر نازک کاری) بدون وجود پرت و یا تخریب دیوار فراهم میسازد. این الیاف باعث میشود که بنّا، در حین اجرا در صورتی که دسترسی به فرز نداشته باشد، بتواند با ضربه تیشه، بلوک لیپر را بدون خرد شدن به 2 یا 3 قسمت تقسیم کند.

همچنین وجود این الیاف، میزان جمع شدگی بلوک را تا حد زیادی کاهش میدهد که نتیجه آن کاهش چشمگیر ترکهای مویی روی دیوار تمام شده است.

پرت بلوک لیپر چقدر است؟

بر خلاف روش سنتی تولید بلوک، که برروی زمین با دستگاههای دستی و بدون پرس هیدرولیک تولید میشوند و روزها آبیاری میشوند تا به مقاومت خود برسند، بلوک لیپر با دستگاههای تمام اتوماتیک برروی پالت فلزی تولید شده و عمل پر کردن قالب، همراه با 4 ویبره عمودی و همزمان با پرس 200 تنی انجام میشود و همچنین پس از تولید، مستقیما به کوره بخار (کیورینگ)، انتقال میابند و به مدت 12 ساعت، در کوره بخار پخته میشوند و مقاومت حداکثری 28 روزه بتن را ظرف 12 ساعت بدست می آورند. این سیستم تولید، باعث شده تا در زمستان سرد یا تابستان گرم، هیچگونه تفاوتی در مقاومت بلوک ایجاد نشود. لذا میتوان گفت بلوک لیپر فاقد پرتی و یا دارای حداقل پرتی (کمتر از 1%) میباشد.

آیا در بلوک لیپر پوکه لیکا و شن و ماسه استفاده میشود؟

خیر، در بلوک لیپر، پوکه لیکا و شن و ماسه استفاده نمیشود. پوکه صنعتی استفاده شده در بلوک لیپر، پرلیت میباشد که هشتمین ماده عایق دنیا میباشد.

تفاوت بلوک لیپر با بلوکهای Aac, clc و هبلکس چیست؟

بلوکهای سبک به دو دسته بتن گازی و بتن سبکدانه تقسیم میشود که بلوک لیپر جزء بتن های سبکدانه و بلوکهای Aac,clc و هبلکس جزء بتن گازی میباشند.

مزایای بلوکهای سبک پرلیتی لیپر چیست؟

در تولید بلوک لیپر از پرلیت درجه یک استفاده میگردد که از نظر وزن و عایق در میان انواع بلوکهای موجود در بازار بسیار سبک میباشند و باتوجه به سبکی و راحتی نصب بلوکهای پرلیتی سرعت اجرا را چند برابر افزایش میدهد و از قیمت اجرا و حمل و تعداد کارگر و مصالح مصرفی میکاهد. همچنین با توجه به عایق بودن بلوک پرلیتی در برابر سرما و گرما علاوه بر صرفه جویی در تجهیزات و تاسیسات در سطح حرارتی و برودتی موجب کاهش قابل ملاحظه مصرف انرژی خواهد بود.

از مزایای این بلوکها میتوان به وزن کم، عایق صوتی و حرارتی، ضد اشتعال بودن، قابلیت برش و میخ پذیری، ریزش کم، فساد ناپذیری، مقاومت بالا، قابلیت رنگ پذیری، قابلیت اتصال با انواع ملات اشاره کرد.

50dbافت صوتی در بلوک سبک لیپر یعنی چه؟

در ساختمانی که بلوک سبک لیپر استفاده شده باشد، اگر در بیرون از ساختمان آلودگی صوتی ایجاد شده برای مثال 70 db (سر و صدای خودروها در یک خیابان شلوغ و پر ترافیک) باشد، در داخل ساختمان عایق شده با بلوک لیپر مقدار صوت موجود در فضا 20 db (صدای برگ درختان در نسیم یا یک خانه کاملا ساکت)، خواهد بود.

استانداردهای صدا در هوای آزاد ایران چیست؟

                                           7صبح تا 10 شب      10 شب تا 7 صبح

منطقه مسکونی                              30db                      50db

منطقه تجاری                                  55db                      65db

منطقه تجاری مسکونی                      50db                      60db

منطقه مسکونی صنعتی                     60db                      70db

منطقه صنعتی                                 65db                      75db

شدت صوت (دسی بل) منابع:

شدت صوت مبنا یا آستانه شنوایی: 0 دسی بل

صدای تنفس عادی: 10 دسی بل

برگ درختان در نسیم یا یک خانه ساکت: 20 دسی بل

صحبت کردن در فاصله یک متری: 40 دسی بل

زنگ تلفن-ماشین ظرفشویی-همهمه فروشگاه: 60 دسی بل

سر و صدای خودروها در خیابان شلوغ و پر ترافیک: 70 دسی بل

سیستم تهویه هوا: 75 دسی بل

جارو برقی- سشوار-ساعت زنگدار-خیابان شلوغ: 80 دسی بل

چمن زن-تردد کامیون-مترو: 90 دسی بل

ارکستر بزرگ: 98 دسی بل

بوق خودرو-فریاد کشیدن-دریل بادی-اره برقی-واکمن با حداکثر بلندی صدا-صدای برخاستن هواپیمای جت از فاصله 300 متری: 100 دسی بل

آستانه دردناکی-استریوی خودرو-موسیقی راک از فاصله 2 متری: 120 دسی بل

برخاستن هواپیمای جت از فاصله 100 متری-مته حفاری-مسلسل: 130 دسی بل

شلیک گلوله-آژیر خطر-غرش هواپیمای جت در حین بلند شدن: 140 دسی بل

برخاستن هواپیمای جت از فاصله 25 متری-اوج موسیقی: 150 دسی بل

پاره شدن پرده گوش-محل پرتاب راکت فضایی-در موقع بلند شدن: 160-180 دسی بل

نکته: آستانه درد گوش در 120-130 دسی بل میباشد، اما آسیب به اعصاب شنوایی از 85 دسی بل آغاز میگردد.

نکته: سر و صدای فراتر از 80 دسی بل بطور باالقوه خطرناک میباشند. بنابراین چمن زن ها، کنسرت های راک، شلیک گلوله، ترقه ها، هد ست ها و هد فن ها، موتور سیکلت ها، تراکتور ها، همزن ها و مخلوط کن ها، غذا ساز ها و اسباب بازی های پر سر و صدا، همگی بیش از 90 دسی بل سر و صدا تولید میکنند و برای سلامت شنوایی مضر میباشند.

الیاف پلی پروپیلن استفاده  شده در بلوک لیپر چیست؟

نام این محصول پلی پروپیلن (P.P) و فرمول شیمیایی آن –[CH2-CH(CH3)]n– می‌باشد. پلی پروپیلن یکی از پرمصرف ترین و اساسی ترین پلیمرهای مورد استفاده در دنیا و بزرگ ترین مصرف کننده پروپیلن می‌باشد.

الیاف پلی پروپیلن دارای ویژگی فشاری خوبی است که ناشی از سختی و سفتی پایین آن است و به آن اجازه می‌دهد که بعد از اعمال فشار به حالت اولیه خود برگردد و بطور گسترده‌ای در صنعت هواپیمایی و وسایل کنترل رادیویی بکار می‌رود که این ویژگی ناشی از قدرت جذب فشار است.

خلاصه نتایج طرح تحقیقاتی طرح اختلاط الیاف پلی پروپیلن با بتن به منظور دستیابی به بتن مقاومترتوسط دانشگاه صنعتی امیر کبیر:

نتایج:

استفاده از الیاف پلی پروپیلن 12 میلیمتر با درصد وزنی 0/35 در بتن سبکدانه باعث افزایش حدود 18 درصدی در مقاومت فشاری 28 روزه بتن شده است.

استفاده از این الیاف با درصد وزنی 0/35 برای هر دو طول الیاف 12 و 6 میلیمتری به ترتیب باعث افزایش 15 و 13 درصدی در مقاومت خمشی بتن گردیده است.

به کارگیری الیاف 6 میلیمتری با درصد وزنی 0/35 سبب افزایش 34 درصدی در مقاومت کششی برزیلی نمونه ها شده است.

میزان جمع شدگی بتن سبکدانه حاوی الیاف پلی پروپیلن نیز مورد بررسی قرار گرفت و مشخص گردید با بکارگیری الیاف با طول 6 میلیمتر با درصد وزنی 0/35 و با در نظر گرفتن میزان روانی و کارائی مناسب بتن تهیه شده بهترین نتیجه حاصل گشته و میزان جمع شدگی بتن سبکدانه را تا حدود 27 درصد در سنین 28 روزه نسبت به نمونه شاهد کاهش میدهد.

افزودن مواد پوزولانی به بتن سبکدانه همراه با الیاف پلی پروپیلن نیز سبب تقویت خواص مقاومتی بتن سبکدانه و باعث بهبود در عملکرد کارائی الیاف در ساختار ماتریس بتن میگردد.

استفاده از الیاف پلی پروپیلن در طرح اختلاط بتن، به طور قابل ملاحظه ای ترک های موئی ناشی از جمع شدگی را کاهش میدهد.

الیاف پلی پروپیلن در محیط های قلیایی ماتریس های سیمانی، عملکرد و دوام بهتری نسبت به سایر الیاف پلیمری دارا میباشد.

پرلیت چیست؟

پرلیت منبسط که به اختصار پرلیت گفته میشود ماده (عایق) دانه ای سبک است که معمولا از سنگ طبیعی آتشفشانی منبسط شده در اثر حرارت ساخته میشود تا تشکیل ساختار سلولی دهد. پرلیت نوعی سنگ سیلیکونی حاصل از گدازه آتشفشان است که طی سوابق به دست آمده از قرن سوم پیش از میلاد شناخته شده و باتوجه به ویژگیهای منحصر به فرد خود در سال 1940 در آمریکا و در سال 1946 در اروپا مورد بهره برداری قرار گرفته است.

امروزه پرلیت در صنایع مختلف از جمله: ساختمان-نفت-پتروشیمی-نساجی-فیلتراسیون-نظامی-کشاورزی و ... کاربردهای فراوانی دارد.

سنگ پرلیت را نخست خرد و سپس دانه بندی مینمایند. پرلیت دانه بندی شده ابتدا به بخش پیش گرم و از آنجا به داخل کوره هدایت میگردد. دمای داخل کوره میان 100 تا 700 درجه سانتیگراد و برپایه ترکیب شیمیایی و میزان آب موجود در پرلیت تنظیم میشود. پرلیت در داخل کوره منبسط و به کمک جریان هوا به طرف بالا رسانده میشود. مواد زاید به طرف پایین کوره سقوط میکنند.

کاربرد پرلیت در صنعت ساختمان:

صنعت ساختمان مصرف کننده عمده پرلیت بوده و خواهد بود. حدود 65 تا 70 درصد از تولید پرلیت در این صنعت مورد استفاده قرار میگیرد. به طورکلی پرلیت در بخشهای ساختمانی بعنوان قلوه سنگ در  تولید بتن، در تهیه ملات، پلاستر، بعنوان عایق نامتراکم در بین دیوارهای بنایی و آجری، بعنوان بخشی از صفحات و پانل های آماده و بعنوان پرکننده و بافت دهنده در رنگها بکار میرود.

کاربرد پرلیت در بتن سبک عایق:

مهمترین مصرف پرلیت در ساختمان بعنوان قلوه یا مصالح سنگی در تولید بتن سبک است که برای سقف، کف، دیوارهای جداکننده و قطعات سبک وزن ساختمانی بکار میرود. بیشترین مورد استفاده از پرلیت بعنوان بتن عایق سقف ساختمانهای مختلف از قبیل بیمارستانها، ساختمانهای اداری، فروشگاهها، انبارها و ساختمانهای تولیدی است. بتن پرلیتی خاصیت عایق دما (سرما و گرما) و مقاومت در برابر آتش را یکجا در خود دارد.

کاربرد پرلیت در عایق حرارتی:

یکی از مهمترین خواص پرلیت، هدایت حرارتی بسیار کم آن است که در کارهای ساختمانی و بخصوص مهندسی سردخانه ها موارد استفاده فراوانی بوجود آورده است.

ضریب هدایت حرارتی پرلیت منبسط شده بسته به وزن مخصوص آن متفاوت و عموما پایین است عایق کاری با این ماده در حرارتهای پایینتر از 950°c معمول است. هدایت حرارتی آن بین 0.28-0.8 متغییر میباشد. غیرقابل اشتعال بودن از مزیتهای دیگر پرلیت است.

مزایای کلی مصالح سبک پرلیتی:

1.وزن کم: وزن مخصوص پرلیت 100kg/m3 است که در صورت استفاده در مصالح ساختمانی باعث کاهش وزن ساختمان شده و هزینه های ساخت و ساز کاهش میابد.

2.کاهش ریسک: از آنجایی که نیروی زلزله وارد بر سازه رابطه مستقیم با وزن سازه دارد با استفاده از مصالح سبک پرلیتی نیروی موثر زلزله کاهش یافته و به دلیل وزن سبک آوار تلفات جانی نیز به میزان چشمگیری کاهش میابد.

3.عایق حرارتی و صوتی: مصالح سبک پرلیتی بدلیل ساختار سلولی خاص خود قابلیت عایقی تا 20 برابر بتون معمولی را دارند. بنا بر آزمایشات انجام شده 1cm اندود پرلیتی ازنظر انتقال حرارت با ضخامت 8-10cm دیوار آجری و ضخامت 18cm دیوار بتنی و ضخامت 20cm دیوار سنگی برابری میکند (پرلیت از -296°c تا 1096°c دارای خاصیت عایقی میباشد.) که این خاصیت باعث صرفه جویی در مصرف انرژی و از طرفی کاهش هزینه های تاسیسات ساختمان میگردد، همچنین مصالح پرلیتی تا 8 برابر مصالح بتنی دارای خواص جذب صدا میباشد، بدین معنی که پرلیت بدلیل داشتن شکل مولکولی c انگلیسی دارای خاصیت جذب صوت بالایی تا حدود 160db میباشد که این خصوصیات در دیوارهای پرلیتی نیز مشهود میباشد و یکی از بهترین دلایل برای استفاده از این دیوارها در هتلها و مدارس و مکانهای امنیتی میباشد.

4.صرفه جویی اقتصادی: باتوجه به سبکی و راحتی نصب بلوکهای پرلیتی سرعت اجرا تا 3برابر افزایش میابد وزن سبک قطعه جابه جایی آن را تسهیل میبخشد، ساختمان سازی را تسریع میکند و از قیمت اجرا، حمل و نیز تعداد کارگر و مصالح مصرفی میکاهد. همچنین باتوجه به روند افزایش قیمت انرژی، عایق بودن بلوک پرلیتی در برابر سرما و گرما علاوه بر صرفه جویی در تجهیز تاسیسات در سطح حرارتی و برودتی، موجب کاهش قابل ملاحظه مصرف انرژی خواهد شد.

5.ضد اشتعال: بتن پرلیتی، نسوز است و تا 4 ساعت در برابر تستهای آتش انجام شده دوام میاورد. بنابراین برای سقف و کف ضد حریق ایده آل میباشد همچنین برای دیواره های نازک بتنی پانلهای پیش ساخته و سازه های بلوکی عایق و مقاوم در برابر اشتعال مناسب میباشد. آتش در بلوک بتنی 20 سانتیمتر از 2 به 4 ساعت تاخیر انداخت.

6.ابزارپذیری و میخ خوری: بتن پرلیتی بدلیل ساختار متخلخل دارای قابلیتهای ابزارپذیری و نگهداری میخ وارد شده میباشد.

7.ریزش کم: بلوکهای پرلیتی نسبت به بلوکهای سفالی ریزش کمتری دارد.

8.شات کریت: ملات پرلیتی قابلیت پاشش به انواع سطوح را دارا میباشد.

9.نازک کاری: برای سطح بتن پرلیتی میتوان از انواع پوشش ها مانند: رنگ، گچ، رولکس، کاغذ دیواری و ... استفاده کرد.

10.فساد ناپذیری: پرلیت در مقابل ترکیبات اسیدی و قلیایی مقاوم بوده و PH نزدیک 5.6 دارد.

11.مقاومت: بلوکهای پرلیتی دارای مقاومت 84kg/cm2 بوده و نیز پایین بودن مدول کشسان این بلوکها باعث افزایش پریود نوسانی ساختمان و کاهش نیروی زلزله وارد بر ساختمان میگردد.

پوکه معدنی چیست؟

گدازه های آتشفشان است که پس از رسیدن به سطح زمین سرد شده و به صورت دانه های ریز و درشت متخلخل تشکیل گردیده و اصطلاح علمی آن پومیس یا اسکوریا میباشد از مهمترین ویژگی این محصول استحکام بسیار بالا در ترکیب با سیمان و وزن بسیار سبک که دارای قابلیت بالای نگهداری آب میباشد موجب مقاومت بتن ساخته شده میشود و اغلب جهت شیب بندی ساختمان مورد استفاده قرار میگیرد.

انواع پوکه معدنی موجود در ایران:

در ایران دو جنس از پوکه معدنی وجود دارد که بیشترین استفاده را دارد: 1.اسکوریا 2.پومیس

پوکه معدنی قروه (کردستان) از جنس سنگ پا (سیاه خاکستری سبز قهوه ای)

پوکه معدنی بستان آباد (تبریز) کمی آهکی (سفید رنگ)

پوکه دماوند هم از جنس قروه است (روشن تر و به رنگ کرم)، که تمامی ویژگی های مثبت هر دو نوع پوکه بالا را دارا میباشد.

در هر دو نوع انواع دانه بندی وانواع وزن سبک و سنگین وجود دارد. مهمترین تفاوت آنها در استحکام آنها است.

پوکه قروه دارای مقاومت بالاتری نسبت به پوکه تبریز میباشد. پوکه تبریز به دلیل داشتن آهک بتن آن مقاومت کمتری دارد و پوکه تبریز چون آهک دارد سیمان کمتری میخورد.

اسکوریا: این نوع از پوکه معدنی در نواری از آذربایجان تا کردستان وجود دارد که معادن قروه از مهمترین مخازن این پوکه معدنی میباشد و بیشتر عزیزان در داخل کشور اسکوریا را با نام قروه میشناسند.

پومیس: این نوع از پوکه معدنی در اغلب مناطق البرز خصوصا البرز مرکزی و بستان آباد تبریز قابل استخراج میباشد.

 

 

ادامه سوالات در حال تدوین میباشد....